Under her cell phone plan, Ella pays a flat cost of $49 per month and $5 per gigabyte. She wants to keep her bill under $60 per month. Write and solve an inequality which can be used to determine gg, the number of gigabytes Ella can use while staying within her budget.

Q&A Education