jazalbailey1 jazalbailey1 03-01-2023 Mathematics contestada Sara buys a shirt that regularly costs $12 and a pair of pants that regularly costs $26. They are on sale, so she only needs to pay half the regular cost. Evaluate the expression × (12 +26) to find Sara's cost in dollars..