Struggles6296 Struggles6296 02-01-2023 Business contestada Financial literacy romeo is buying granola. he can either buy it in bulk for $4.50 per pound, or he can buy a box that contains 1.25 pounds of granola for $6. how much does he save buying 2.5 pounds in bulk?