2. Market and More is having a cereal sale. Every box of
price. Jane has $10 and she wants to buy (4 boxes of cereal. She uses the inequality below to de-
termine the regular prices of boxes of cereal that she can afford. Solve the inequality and explain
what the solution means.
4(r-0.6) 10, where r= regular price

2 Market and More is having a cereal sale Every box of price Jane has 10 and she wants to buy 4 boxes of cereal She uses the inequality below to de termine the class=
Q&A Education