nykerialatham2004 nykerialatham2004 04-11-2022 Mathematics contestada If 30 lb of rice and 20 lb of potatoes cost $24.20, and 20 lb of rice and 12 lb of potatoes cost $15.52, how much will 10 lb of rice and 50 lb of potatoes cost?