wmaddy0916 wmaddy0916 02-11-2022 Mathematics contestada Diego spent $15 and bought exactly 2 pounds of raisins and walnuts. How many pounds of each did he buy. Raisins cost $4 a pound and walnuts cost $8 a pound.